Wroclaw Service Jam

Jest częścią światowego projektu Global Service Jam (GSJ) skierowanego do osób, które chcą poznać metody i narzędzia (design thinking), a także dzielić się swoim doświadczeniem. W ciągu 48 godzin zespoły przygotowują zupełnie nowe usługi inspirowane tematem wspólnym dla wszystkich Jamów.

Trzydniowe warsztaty równocześnie na całym świecie prowadzone wg określonej formuły (problem > pomysł > prezentacja > próba > prototyp). Przygotowane i opisane prototypy będą udostępnione w oparciu o creative commons licensing.

Idea Service Jam

Nawiązuje do pojęcia muzycznego jam session. Od jam session różni się tym, że uczestnicy zamiast utworów muzycznych, tworzą usługi. Wspólne są jednak odgórnie ustalone zasady i ramy czasowo-projektowe. Service Jam jest procesem kreacyjnym, wyzwalającym pozytywną energię, integrującym zespoły metodologią współtworzenia (co-creation), z wykorzystaniem narzędzi Service Design jak np.: Customer Journey Map, Persons, Blueprinting, Moments of Truth, technik badawczych jak Benchmarking, Mystery shopping lub Shadowing oraz elementów dramy tj. Storytelling, Bodystorming, a także ich prezentacji w postaci szkiców, komiksu, animacji lub klipów filmowych. Całe przedsięwzięcie jest niekomercyjne. Ma formułę otwartą i zakłada, że wszyscy mogą być kreatywni i jako usługobiorcy mogą być ekspertami.

Co to jest service design?

Projektowanie usług (service design) jest częścią myślenia projektowego (design thinking). Wykorzystuje interdyscyplinarne kompetencje uczestników i ukierunkowuje na tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Celem (service design) jest pozytywne doświadczenie użytkownika (customer experience). Przez odpowiednio zaprojektowaną usługę, a tym samym bardziej atrakcyjną dla klienta firma może zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną, efektywność świadczonych usług, możliwość rozwoju, zadowolenie pracowników i – przede wszystkim – użytkowników.

Dla kogo?

Wspaniała atmosfera podczas Wroclaw Service Jam sprawia, że w zakresie projektowania usług nie istnieją żadne granice. Tak jest również w przypadku uczestników. GSJ na całym świecie realizowany jest przez zespoły przeważnie złożone z projektantów, programistów, badaczy, marketingowców i filmowców. Bardziej doświadczeni mogą wypróbować nowe metody, aby efektywnie wykorzystywać je w swojej pracy, a mniej doświadczeni mają okazję wziąć udział w procesie projektowania.

Jeśli jesteś zainteresowany innowacyjnymi rozwiązaniami, lubisz współpracować w interdyscyplinarnym zespole, poznawać nowych ludzi i chcesz sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności – Wroclaw Service Jam jest dla Ciebie!